مقالات آموزشی

ارور ظرفشویی ال جی

ارور ظرفشویی ال جی

هر وسیله‌ای از جمله ماشین ظرفشویی، برای استفاده نیاز به دفترچه راهنما دارد که باید برای نصب، راه‌اندازی و حتی استفاده در طولانی‌مدت، آن را مطالعه کرد. در صورت بروز مشکل در لوازم‌خانگی می‌بایست با نمایندگی تعمیرات ال‌جی تماس بگیرید (02137851) و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید تا تعمیر ظرفشویی ال‌جی شما به بهترین شکل ممکن انجام شود. در این مقاله به راهنمای استفاده و ارور ظرفشویی ال جی می‌پردازیم و تمام این خطاها و دلایل به‌وجودآمدن آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

راهنمای ماشین ظرفشویی ال جی

برای استفاده از ماشین ظرفشویی ال جی، ابتدا باید نحوه دقیق چیدمان ظروف را انجام دهید. اگر این چیدمان به‌درستی انجام نشود، ممکن است در عملکرد ظرفشویی و شستشوی ظروف مشکل ایجاد شود. بعدازاین مرحله، نوبت به گذاشتن میزان معینی از مواد شوینده در محفظه ماشین است که این میزان، بسته به مقدار کثیفی و تعداد ظروف است.

نکته‌های مهم در این باره، این است که باید حتماً از مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده شود. استفاده از مواد شوینده دستی مجاز نبوده و کف حاصل از این مواد شوینده سبب عدم کارکرد درست ظرفشویی می‌شود. نکته دیگر هم، استفاده از مواد سفیدکننده است که به شستشوی ظروف شفاف و بهبود عملکرد خشک‌شدن کمک کرده ولی استفاده بیش از اندازه از این مواد سبب ایجاد کف زیاد و نشت آب می‌شود.

ماشین‌های ظرفشویی برای داشتن عملکرد خوب و شستشوی دقیق، نیاز به آب زلال بدون املاح آهک دارند و اگر از آب‌های تصفیه شده استفاده نشود، ممکن است روی ظرف‌ها لک ایجاد شود. به همین دلیل، برای تصفیه آب، باید از نمک‌های مخصوص استفاده کرد و آن‌ها را در محفظه پایین ظرفشویی که مخصوص نمک تصفیه است، گذاشت. تصفیه نشدن آب ورودی در دستگاه، سبب نمایش ارور ظرفشویی ال جی می‌شود.

بعد از اطمینان از درست چیده شدن ظروف، بودن مواد شوینده و نمک، برنامه مناسب شستشو را انتخاب کرده و دکمه شروع را بزنید تا بعد از ۳ ثانیه، ماشین ظرفشویی عمل شستشو را آغاز کند. بعد از تمام شدن شستشو، درب ظرفشویی را باز گذاشته تا مرحله خشک‌شدن ظروف سریع‌تر انجام شود. نکته مهم این است که اگر در حین شستشو، درب ظرفشویی را باز کنید، شستشو متوقف شده و بلافاصله بعد از بسته‌شدن درب، ادامه شستشو انجام می‌شود.

ریست ظرفشویی ال جی

ریست کردن ظرفشویی یکی از راه‌های مفید برای رفع ارورهای آن است. البته ریست کردن زمانی مفید بوده که ارورهای ظرفشویی ناشی از خراب‌شدن قطعات و نشتی آب نباشد و فقط مشکل از برنامه‌های تنظیم شده، گرم نشدن آب و قفل شدن پنل کاربری باشد. برای ریست کردن ظرفشویی ال جی، چند راه وجود دارد که در ادامه، به این راه‌ها می‌پردازیم.

ریست کردن با دکمه ریست ماشین ظرفشویی

یکی از راه‌های ریست کردن ماشین ظرفشویی ال جی، فشار دادن و نگه‌داشتن دکمه ریست در پنل کاربری آن است که این راه در ماشین‌های ظرفشویی جدید ال جی مورداستفاده بوده و مدل‌های قدیمی‌تر، دکمه ریست ندارند. برای این کار کافی است دکمه ریست در پنل کاربری ظرفشویی را پیدا کرده، فشار دهید و کمی نگه دارید تا عمل ریست دستگاه انجام شده و ارور ظرفشویی ال جی رفع شود.

ریست ظرفشویی ال جی

ریست کردن بدون دکمه ریست ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از راه‌های ریست کردن ظرفشویی، قطع کردن جریان برق است. برای انجام این کار، باید ماشین ظرفشویی را خاموش کرده و دوشاخه آن را از برق بکشید. بعد از ۱۵ دقیقه، آن را مجدد به برق وصل کنید و ۳۰ ثانیه بعد، ظرفشویی را روشن کرده و عملکرد آن را تست کنید.

دومین روش برای ریست کردن بدون دکمه ریست، این است که دکمه‌های پنل کاربری را به‌صورت ترکیبی فشار دهید. برای این کار باید دکمه پاور را به همراه دکمه شروع و توقف، کنسل و تخلیه فشار داده تا پس از تخلیه شدن آب دستگاه، فرایند ریست انجام شود. این فرایند ممکن است تا 2 دقیقه طول بکشد.

ریست پنل کاربری ماشین ظرفشویی

در برخی شرایط، هیچ یک از راه‌های ریست‌کردنی که در بالا گفته شد برای بهبود عملکرد و رفع ارور ظرفشویی ال جی، کارکرد نداشته که ممکن است مشکل از پنل کاربری باشد. در این شرایط باید از یک تکنسین کمک گرفته تا برای شما فرایند ریست فنی را انجام دهد. ریست فنی، همان ریبوت کردن یا ریست پنل کنترلی است که بسیار فرایند حساسی بوده و ممکن است موجب سوختن برد دستگاه شود. مراحل این کار عبارت است از:

 • قطع کردن برق دستگاه با کشیدن دوشاخه از پریز برق یا قطع فیوز برق
 • بازکردن پنل کنترلی
 • عکس گرفتن از اتصالات سیم‌ها به پنل برای بستن دوباره آن
 • استفاده از دستکش برای جلوگیری از آسیب به پنل از طریق الکتریسیته ساکن در بدن
 • جداکردن سیم‌های متصل به برد
 • اتصال کوتاه به پایانه سیم‌های متصل پاور به برد با کمک یک پیچ‌گوشتی
 • بستن مجدد اتصالات و پیچ‌ها

ارور AE ظرفشویی ال جی

ارور AE یا EI یکی از ارورهای ظرفشویی ال جی است که در هنگام شناسایی و وجود نشتی آب در کف ماشین، نشان داده می شود. دلایل به وجود آمدن این ارور می تواند از نشتی اتصالات شلنگ ها، نشتی قطعات داخلی و نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی باشد. برای رفع این ارور ظرفشویی ال جی از روش های زیر استفاده کنید.

 • محل تخلیه ماشین ظرفشویی را چک کنید، شاید گرفتگی داشته باشد و مانع تخلیه آب شود.
 • اگر به‌تازگی کف آشپزخانه رو شسته‌اید، احتمالاً با این ارور روبه‌رو شوید. در این هنگام چند ساعت ظرفشویی را خاموش کرده تا کف آشپزخانه به‌خوبی خشک شود.
 • در هنگام چیدن ظروف در دستگاه، دقت کنید که در آن‌ها آب جمع نشده باشد.

ارور IE ظرفشویی ال جی

ارور IE ظرفشویی ال جی مربوط به وارد نشدن آب کافی به دستگاه است. دلایل به وجود آمدن این ارور می تواند از ایرادات مربوط به آب منزل، ایرادات موجود در شلنگ ورودی و ایراد در شیر برقی یا میکروسوئیچ نشتی باشد.

برای رفع این ارور ظرفشویی ال جی، از بازبودن کامل شیر آب و فشار مناسب آب مطمئن شوید. بررسی کنید که شلنگ ورودی دارای پیچ یا تا خوردگی نباشد. اگر هیچ یک از این بررسی‌ها کارساز نبود، باید آن را تعمیر کنید.

ارور E1 ظرفشویی ال جی

دلایل ارور E1 ظرفشویی ال جی، نصب نادرست، استفاده از مواد شوینده نامناسب، بسته نشدن درب دستگاه، چیدن نادرست ظروف، اشکال در تخلیه، نشتی در تخلیه و مونتاژ نامناسب شناور است. برای رفع این ارور باید تک به تک تمام این دلایل را بررسی کنید و عملیات شستشو را مجدد انجام دهید.

ارور OE ظرفشویی ال جی

دلایل ارور OE در ظرفشویی ال جی می تواند مربوط به عدم تمیز بودن فیلترهای دستگاه، ایراد در فاضلاب یا شلنگ تخلیه و ایراد در پمپ تخلیه باشد. برای رفع این ارور ظرفشویی ال جی بهتر است از موارد زیر کمک بگیرید.

 • محل تخلیه آب ماشین ظرفشویی را بررسی کرده، چون ممکن است گرفتگی وجود داشته باشد که مانع از تخلیه آب می‌شود.
 • مسیر شلنگ تخلیه را بررسی کنید تا از عدم وجود تا خوردگی یا پیچ خوردگی آن مطمئن شوید.
 • توجه داشته باشید که شلنگ تخلیه باید ۷۷ سانتی‌متر یا یک متر از سطح زمین بالاآمده و به فاضلاب وصل شده باشد.
 • از تمیز بودن فیلتر ماشین ظرفشویی مطمئن شوید. اگر کثیف بود، آن را با آب داغ و مواد شوینده، شستشو دهید.

ارور OE ظرفشویی ال جی

ارور PF ظرفشویی ال جی

ارور PF در ماشین ظرفشویی ال جی، به طور کلی مربوط به برق و اتصالات آن است. دلایل بروز این ارور می تواند برای قطع و وصل شدن برق منزل، وجود ایراد در سه راهی یا محافظ و ایرادات برق در ماشین ظرفشویی باشد. این ارور معمولا در زمانی اتفاق می افتد که ظرفشویی در حین کار است و ناگهان برق قطع می شود. بعد از وصل شدن برق، ارور PF روی دستگاه نمایش داده شده که اگر یکی از دکمه های روی پنل را فشار دهید، دستگاه مجدد کار خود را آغاز می کند.

حالا اگر این ارور بدون قطع و وصل شدن برق، روی دستگاه نمایش داده شد، باید برای رفع ارور ظرفشویی ال جی از یک دستگاه برقی دیگر کمک گرفته، پریز برق را تست کنید و یا اگر از محافظ یا سه‌راهی استفاده می‌کنید، بهتر است ظرفشویی را مستقیماً به پریز برق وصل کنید؛ شاید مشکل از محافظ یا سه‌راهی باشد!

ارور CD ظرفشویی ال جی

پیام CD روی ظرفشویی ال جی، یک ارور یا خطا نبوده و فقط مربوط به خنک سازی بعد از خشک کن است. بعد از تمام شدن فرآیند شستشو، این پیام روی دستگاه نمایان شده و تا 4 ساعت باقی می ماند که امری طبیعی بوده و بخشی از عملکرد دستگاه است.

ارور CL ظرفشویی ال جی

ارور CL در ماشین ظرفشویی ال جی مربوط به قفل کودک است. قفل کودک یک گزینه محافظتی برای جلوگیری از تغییر وضعیت دستگاه یا تنظیمات مجدد توسط کودکان است. برای خارج شدن از این حالت و بر طرف کردن ارور CL، باید دکمه Child Lock را به مدت 3 تا 5 ثانیه نگه داشته تا قفل کودک برای شما غیر فعال شود و شما به تمامی تنظیمات دسترسی پیدا کنید.

ارور BE ظرفشویی ال جی

دلیل بروز ارور BE در ظرفشویی ال جی، می تواند مربوط به ایجاد بیش از حد کف در دستگاه یا تراز نبودن آن باشد. برای رفع این ارور ظرفشویی ال جی، بهتر است که اگر برای شستشوی ظروف از مواد شوینده دستی استفاده می کنید، آن را کنار گذاشته و از مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید. اگر هم این ارور مربوط به تراز نبودن دستگاه شما باشد، باید بررسی کنید تا از تراز بودن آن مطمئن شوید.

ارور F ظرفشویی ال جی

پیام F روی ماشین ظرفشویی ال جی، یک خطا یا ارور نبوده و فقط بخشی از عملکرد دستگاه است. این پیام، زمانی نمایش داده می شود که شما دستگاه را روی برنامه Auto تنظیم کرده باشید. بر خلاف دیگر تنظیمات این دستگاه که ابتدا میزان زمان شستشو نمایش داده می شود، در این حالت ابتدا پیام F نمایش داده می شود. بعد از نمایش این پیام، حسگر تمیزی آب دستگاه فعال شده و با توجه به میزان کثیفی و چربی ظروف، زمان و دمای آب را مشخص می کند.

ارور ST ظرفشویی ال جی

پیام ST هم یک ارور یا خطا نبوده و فقط بخشی از عملکرد ماشین ظرفشویی ال جی است. این پیام نشانگر فعال‌بودن عملکرد UV در دستگاه است. به دلیل مرطوب بودن کابین ماشین ظرفشویی، احتمال رشد باکتری بالا بوده و این عمل برای ازبین‌بردن باکتری‌های احتمالی در دستگاه انجام می‌شود. بعد از اتمام کار دستگاه، این عمل شروع شده و مدت‌زمان آن تا ۴ ساعت است.

ارور FE ظرفشویی ال جی

ارور FE زمانی روی دستگاه نمایش داده می‌شود که میزان آب وارد شده در داخل ظرفشویی، بیش از حد مجاز بوده است. ممکن است این ارور به علت وجود ایراد در شیر برقی یا برد باشد که بعد از دیدن آن روی دستگاه، باید توسط تکنسین بررسی شود.

ارور HE ظرفشویی ال جی

ارور HE مربوط به مدار گرمایشی آب ماشین ظرفشویی ال جی است. این ارور ظرفشویی ال جی ممکن است در اثر وجود ایراد در هیتر، سیم‌کشی هیتر و ترمیستور، نمایش داده شود. بعد از دیدن این ارور روی دستگاه، باید برای رفع عیب و تعمیر آن، توسط یک تکنسین بررسی شود.

ارور LE ظرفشویی ال جی

ارور LE مربوط به ایرادات موجود در موتور ماشین ظرفشویی ال جی است. این ارور ممکن است در اثر وجود ایراد در سیم‌کشی موتور و روتور، نمایش داده شود. بعد از دیدن این ارور روی دستگاه، باید برای رفع عیب و تعمیر آن، توسط یک تکنسین بررسی شود.

ارور TE ظرفشویی ال جی

ارور TE مربوط به ترمیستور ماشین ظرفشویی ال جی است. این ارور ممکن است در اثر وجود ایراد در دمای آب ورودی و ترمیستور، نمایش داده شود. بعد از دیدن این ارور روی دستگاه، باید برای رفع عیب و تعمیر آن، توسط یک تکنسین بررسی شود.

ارور CE ظرفشویی ال جی

ارور CE مربوط به ایرادات موجود در موتور ماشین ظرفشویی ال جی است. این ارور ممکن است در اثر وجود ایراد در سیم‌کشی موتور و روتور، نمایش داده شود. بعد از دیدن این ارور روی دستگاه، باید برای رفع عیب و تعمیر آن، توسط یک تکنسین بررسی شود.

ارور NE ظرفشویی ال جی

ارور NE مربوط به ایرادات موجود در میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی ال جی است. بعد از دیدن این ارور ظرفشویی ال جی روی دستگاه، باید برای رفع عیب و تعمیر آن، توسط یک تکنسین بررسی شود؛ زیرا ممکن است نیاز به تعویض میکروسوئیچ داشته باشد.

ارور PE ظرفشویی ال جی

ارور PF در ماشین ظرفشویی ال جی، به طور کلی مربوط به برق و اتصالات آن است. دلایل بروز این ارور می تواند برای قطع و وصل شدن برق منزل، وجود ایراد در سه راهی یا محافظ و ایرادات برق در ماشین ظرفشویی باشد. این ارور معمولا در زمانی اتفاق می افتد که ظرفشویی در حین کار است و ناگهان برق قطع می شود. بعد از وصل شدن برق، ارور PF روی دستگاه نمایش داده شده که اگر یکی از دکمه های روی پنل را فشار دهید، دستگاه مجدد کار خود را آغاز می کند.

حالا اگر این ارور بدون قطع و وصل شدن برق، روی دستگاه نمایش داده شد، باید با کمک یک دستگاه برقی دیگر، پریز برق را تست کنید و یا اگر از محافظ یا سه‌راهی استفاده می‌کنید، بهتر است ظرفشویی را مستقیماً به پریز برق وصل کنید؛ شاید مشکل از محافظ یا سه‌راهی باشد!

نکات مهم در استفاده از ماشین ظرفشویی ال جی

 • دقت کنید که به کودکان و افرادی که ناتوانی جسمانی دارند، اجازه استفاده از دستگاه را ندهید. در غیر این صورت، باید زیر نظر یک فرد بزرگسال که به دستگاه آگاهی دارد، استفاده کنند.
 • از مواد شوینده دستی استفاده نکنید. این مواد کف بیش از حدی ایجاد کرده که سبب بروز ارور ظرفشویی ال جی، می‌شود.
 • از نشستن و فشار آوردن به روی دستگاه و درب آن پرهیز کنید.
 • از هیچ‌گونه حلال در ماشین ظرفشویی ال جی استفاده نکرده؛ زیرا ممکن است منجر به انفجار و آتش‌سوزی شود.
 • روی دستگاه آب نپاشید؛ زیرا ممکن است سبب آسیب به قطعات برقی یا شوک الکتریکی شود.
 • در هنگام بازبودن درب ماشین ظرفشویی، به آن فشار وارد نکنید. ممکن است تغییر شکل داده و آسیب ببیند.
 • باتری ماشین ظرفشویی ال جی نباید در معرض آفتاب قرار بگیرد.
 • از برخورد مواد شوینده با چشم و پوست خود پرهیز کنید و درب‌های آن را محکم بسته و از دسترس کودکان خارج کنید.
 • قبل شروع عملکرد دستگاه، محفظه مواد شوینده را چک کنید و از پر بودن آن مطمئن شوید.
 • با فشار دادن دکمه Child Lock، قفل کودک را فعال کرده تا از تغییر تنظیمات توسط کودک جلوگیری کنید.
 • بهتر است که وسایل برقی را به یک پریز وصل کرده و از استفاده سه‌راهی‌ها خودداری کنید.
 • هرچند وقت یک‌بار سیم دستگاه و اتصالات آن را بررسی کنید تا از عدم وجود مشکل در آن مطمئن شوید.
 • توجه کنید که شرایط برق دستگاه و ولتاژ آن باید مطابق با دفترچه راهنما باشد.
 • دوشاخه دستگاه باید دارای اتصال دقیق و مناسب به زمین داشته باشد. برای اطمینان از آن، از یک متخصص برق کمک بگیرید.
 • اگر ماشین ظرفشویی را در کنار دیوار نصب می‌کنید، باید ۵ سانتی‌متر فاصله با دیوار برای آن در نظر بگیرید.
 • اگر به مدت طولانی قرار است از دستگاه استفاده نکنید، از سیستم Care دستگاه استفاده کنید.
 • اگر ورودی به دستگاه کمبود، فیلتر را چک کنید، شاید گرفتگی داشته باشد!

در آخر

ارور ظرفشویی ال جی یا هر لوازم برقی را جدی بگیرید و حتماً قبل از استفاده و راه‌اندازی آن، دفترچه راهنما را مطالعه کنید تا از تمام ویژگی‌ها و آپشن‌های دستگاه آگاه شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *